Jak należy używać gumy do żucia...

Niezwykle ważnym elementem współczesnej, konsumpcyjnej cywilizacji jest umiejętność obsługiwania gumy do żucia. Wszechstronność zastosowań tej prostej używki skłoniła nas do sporządzenia krótkiego poradnika używania gumy do żucia.
 
Ogromne znaczenie ma zastosowanie gumy do żucia w polityce - w czasie długich obrad i posiedzeń guma ułatwia wykonywanie nudnych i rutynowych czynności, jak chociażby klaskania. Dzięki swej sprężystości i zdolności magazynowania energii, guma wspomaga pracę mięśni odpowiedzialnych za ruchy rąk, a także amortyzuje kolejne klasnięcia, zmniejszając ból i obrzęk dłoni.  
     
Kolejnym zastosowaniem gumy do żucia jest pomoc przy wykonywaniu drobnych ćwiczeń gimnastycznych. Tzw. "stretching" czyli napinanie poszczególnych partii mięśni, zapobiega ich zwiotczeniu i obumarciu. Stretching powinno się stosować, gdy styl życia i wykonywana praca nie pozwalają na uprawianie czynnej gimnastyki

Siłę napięcia mięśni reguluje się dobierając ilość opakowań gumy do żucia, a także stopień przeżucia gumy. Należy przy tym wziąć pod uwagę dwa czynniki: osoby zaawansowane w ćwiczeniach wymagają więcej gumy, a co za tym idzie - potrzebują pomocy w przeżuwaniu, z drugiej zaś strony guma za mocno przeżuta jest bardziej podatna na rozciąganie, co podnosi jej zużycie. Z kolei guma niedożuta jest zbyt krucha i nie spełnia swej roli. Właściwe proporcje ilości gumy do czasu jej żucia należy dobrać eksperymentalnie.

 
     
W kulturze wschodu guma do żucia oddaje nieocenione usługi jako medium wspomagające medytację oraz wróżbiarstwo.

Starannie przeżuta guma rozprowadzona jeszcze ciepła między dłońmi i rozciągnięta na niewielką odległość układa się w finezyjne wzory, pozwalając wprawnym wróżbitom przepowiadać przyszłość i sięgać w najtajniejsze zakamarki magii.

Na ilustracji obok widzimy osobnika, który stosując gumę do żucia Wriglejs Dżiusy Frut stara się przewidzieć wyniki Totolotka na trzy tygodnie naprzód.

 
     
Osoby intensywnie gestykulujące w czasie rozmowy mogą posłużyć się gumą do żucia w celu ograniczenia ruchów rąk. Dobrze dobrana i przygotowana guma pozwala uniknąć przykrych sytuacji, gdy np. moglibyśmy potrącić osobę stojącą obok lub przewrócić flaszkę na stole.  
     
Ogromne znaczenie ma guma do żucia w nawiązywaniu i podtrzymywaniu stosunków międzynarodowych. Znane z telewizyjnych relacji długie i serdeczne uściski dłoni mężów stanu w dużej mierze zawdzięczają swą trwałość właśnie gumie do żucia. Przy czym im lepiej przeżuta guma, tym dłuższy uścisk. Tę kwestię reguluje etykieta dyplomatyczna i żadne spotkanie międzynarodowe nie może się obejść bez doświadczonego attache, który ma za zadanie dostarczyć właściwie przygotowaną gumę. Spotykane czasem energiczne potrząsanie dłońmi w błysku fleszy jest na ogół próbą uwolnienia się od za mocno przeżutej gumy.  
     
Pewne tendencje w stosunkach międzynarodowych i strategie polityczne dają się łatwo przewidzieć dzięki analizie gumy, użytej do uścisków dłoni. Wprawny agent wywiadu po zdobyciu próbki użytej gumy potrafi przewidzieć rychłe zmiany i zwroty w polityce.

Użycie przez polityków miękkiej, mocno przeżutej gumy balonowej o smaku owocowym typu Donald zwiastuje długotrwałe i silne kontakty międzynarodowe, natomiast stosowanie miętowej, bezcukrowej gumy Wriglejs Spermint albo Dablmint oznacza rychłe ochłodzenie stosunków.

 
     
Także użycie gumy do żucia w charakterze materiału propagandowego daje sposobność do zademonstrowania swego stanowiska i zdecydowania w realizacji wytyczonych celów.

Pokaz siły, przeprowadzony przy użyciu dwudziestu sześciu paczek ekstra gumy Babalu, wstępnie przeżutej w ekspresowym czasie 7 minut przez kilkunastu wolontariuszy, ulepionej w kulę o średnicy 15 cm, potem rozwałkowanej na kształt walca o średnicy 6 cm, a następnie rozerwanej jednym mocarnym ruchem dłoni - powinien dać dużo do myślenia niektórym osobom.

 
     
I wreszcie ostatnie zastosowanie gumy do żucia - w celu wzmożenia ekspresji wypowiedzi. Dobrze wiemy, jak trudno jest skupić uwagę słuchaczy i zainteresować ich swoją wypowiedzią. Mówcy uciekają się w tym celu do przeróżnych zabiegów typu: podnoszenie głosu, stawanie na palcach, pokazy slajdów, multimedialne prezentacje itp.

Wystarczy jednak użyć tak prostej rzeczy, jak guma do żucia, aby trwale i skutecznie skierować na siebie uwagę słuchaczy. Wypowiedź wsparta umiarkowaną gestykulacją na bazie dwóch paczek dobrze przeżutej truskawkowej gumy Babalu pozostawia niezapomniane wrażenia i na długo zapada w pamięć naszych słuchaczy. Co więcej, dobrze opanowana technika operowania gumą niejednokrotnie przyciąga uwagę mediów, które w ten sposób stają się nośnikiem ważkich treści naszego przemówienia.

 

Ta strona znajduje się w Hyde Parku. Jeśli zamiast ramek widzisz tylko tę jedną stronę, kliknij tutaj
Kopiowanie wyłącznie za zezwoleniem. Całość copyright (c) 1996-2001 by Ogrodnik January