KĄCIK MAJSTERKOWICZA
Montaż wibry do telefonu Nokia 5110


Współczesny telefon komórkowy powinien posiadać wibracyjne powiadamianie o przychodzącym połączeniu. Pozwala to w dyskretny sposób używać telefonu w okolicznościach, gdy hałasujący dzwonek nie jest mile widziany.
Poniżej pokażemy, jak można łatwo i tanio zamontować wibrę do popularnego aparatu Nokia 5110.
 
Oczywiście, aby móc zamontować wibrę do Nokii 5110, potrzebujemy przede wszystkim aparatu. Zdobycie aparatu jest bardzo proste - wystarczy nabyć go ramach promocji u dowolnego operatora telefonii komórkowej lub pozyskać w ramach perswazji od dowolnego osobnika szpanującego komórą na ulicy.

Drugą niezbędną rzeczą jest kabel z odpowiednią wtyczką. Może to być zestaw słuchawkowy, od którego odcinamy słuchawkę i mikrofon (należy je zachować, gdyż w następnym odcinku wykonamy urządzenie do głosowego wybierania numerów w Nokii 5110). Taki zestaw słuchawkowy najłatwiej pozyskać od przejeżdżającego rowerzysty lub od właściciela samochodu stojącego na skrzyżowaniu na czerwonym świetle. Należy tylko uważać, aby nie oberwać ucha delikwentowi. 

 
     
    Ostatnim elementem niezbędnym do montażu jest mikser produkcji ZELMERA. Wybór tej marki zapewnia najwyższe parametry pracy i skuteczność działania wibry. Manualna trzybiegowa skrzynia pozwala dobrać obroty i siłę wibry stosownie do potrzeb.

Mikser musi być przechodzony, dotarty, conajmniej pięcioletni - tylko takie egzemplarze mają ten niepowtarzalny, zmysłowy sposób drgania, spowodowany wytarciem zębatek i wybiciem łożysk. Oczywiście można kupić nowy mikser i próbować samemu przeprowadzić tuning, ale potem trzeba coś zrobić ogromnymi ilościami kogla-mogla, masy tortowej i bitej śmietany.

     

  Montaż rozpoczynamy od podłączenia kabla do telefonu. Użycie firmowej wtyczki gwarantuje poprawną pracę i uniknięcie ryzyka porażenia prądem.

Drugi koniec przewodu podłączamy do przełącznika obrotów miksera (czerwona wajcha). Połączenie należy zabezpieczyć taśmą izolacyjną.

Kolejnym krokiem jest podłączenie miksera do zasilania. Możliwe tu są dwa rozwiązania: zasilanie sieciowe lub bateryjne. Zdecydowanie polecamy zasilanie sieciowe - jest wygodniejsze i praktyczniejsze. Z reguły wibrę włączamy w pomieszczeniach zamkniętych (restauracjach, teatrach, biurach), a więc znalezienie wolnego gniazdka nie powinno stanowić problemu. Alternatywne zasilanie bateryjne wprawdzie uwalnia nas od szukania gniazdka, ale wiąże się z koniecznością używania torby lub plecaka do noszenia ok 150 szt. baterii R20 1,5V połączonych szeregowo w celu uzyskania napięcia 220V.

     
Ostatnia czynność to przymocowanie telefonu do miksera, aby zgodnie z ideą działania wibra podowała drgania aparatu oznaczające nadejście połączenia. Do tego celu używamy potrójnie zawiniętej gumki recepturki. Całość przypinamy paskiem do spodni, przewlekając do za ucho od miksera. Gotowe!

 

UWAGA: Przypominamy o zachowaniu odciętej słuchawki i mikrofonu z zestawu słuchawkowego. W następnym KĄCIKU MAJSTERKOWICZA wykonamy urządzenie do głosowego wybierania numerów w Nokii 5110.

 

Ta strona znajduje się w Hyde Parku. Jeśli zamiast ramek widzisz tylko tę jedną stronę, kliknij tutaj
Kopiowanie wyłącznie za zezwoleniem. Całość copyright (c) 1996-2001 by Ogrodnik January