Nowelizacja Kodeksu Drogowego


UWAGA NA WYSOKĄ INFLACJĘ

Znak ten informuje o prognozowanej przez Główny Urząd Statystyczny rocznej inflacji przekraczającej 10% z tendencją wzrostową. Oczywistym skutkiem rosnącej inflacji jest wzrost cen samochodów. Dlatego po napotkaniu tego znaku należy jak najszybciej kupić na zapas kilka samochodów.
UWAGA! znak bywa stawiany przez nieuczciwych dealerów i handlarzy samochodami w okolicach salonów i komisów samochodowych, w celu ułatwienia sobie sprzedaży towaru. Zawsze należy wcześniej sprawdzić w Monitorze Rządowym, czy prognozy GUS faktycznie przewidują inflację.

   
UWAGA NA PONIEWIERAJĄCE SIĘ CZĘŚCI GARDEROBY

Znak może się pojawiać w okolicy plaż naturystycznych, agencji towarzyskich, firm odzieżowych i żeńskich internatów. Szczególne zagrożenie stanowią biustonosze o rozmiarach powyżej nr 3 z metalowymi wkładkami korygującymi, mogące spowodować trwałe uszkodzenia zawieszenia.

   
UWAGA NA KIEROWCÓW-ONANISTÓW

Tego znaku właściwie nie trzeba objaśniać - wszyscy wiemy, jak groźne dla bezpieczeństwa na drogach jest uprawianie samogwałtu w czasie jazdy. Szczególnie po wprowadzeniu głosnomówiących samochodowych zestawów hands-free do telefonów komórkowych, niektórzy kierowcy poczuli się zbyt swobodnie, uzyskawszy wolne ręce. Modne zrobiło się telefonowanie w czasie jazdy na numery 0-700, do różnego rodzaju sekstelefonów, i równoczesne uprawianie onanizmu. Jeśli więc zobaczymy kogoś mówiącego głośno w pustym samochodzie i nie trzymającego rąk na kierownicy - możemy być pewni, że mamy do czynienia z kierowcą-onanistą.

   
UWAGA NA ŹLE NAPOMPOWANE OPONY

W ten sposób oznacza się warsztaty wulkanizacyjne, nie dbające o zachowanie norm technicznych i nie utrzymujących sprzętu w należytym stanie. Pompowanie opon powietrzem zanieczyszczonym pyłami lub drobnymi kamyczkami jest bardzo niebezpieczne dla innych użytkowników dróg. W razie przebicia opony jej zawartość, wydostająca się na zewnątrz wraz ze sprężonym powietrzem, stanowi istotne zagrożenie. Notowano już wypadki uszkodzeń ciała, karoserii samochodowych lub wybicia szyb.
Kolejnym niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że niektóre małe, niskobudżetowe warsztaty wulkanizacyjne w ogóle nie posiadają sprężarek do pompowania opon. Usługa jest wykonywana ustami właściciela, co w przypadku przebicia opony stwarza dodatkowe zagrożenie biologiczne.

   
UWAGA NA KROWY STOJĄCE W POPRZEK JEZDNI

Krowa stojąca w poprzek jezdni stanowi duże zagrożenie dla ruchu kołowego. Dlatego też po napotkaniu tego znaku należy koniecznie zapiąć pasy, włączyć światła przeciwmgielne, nastawić na maksimum wentylację kabiny, pozamykać szyby, zgasić papierosy i sprawdzić stan techniczny gaśnicy. Po tych przygotowaniach możemy rozpocząć manewr omijania krowy stojącej w poprzek jezdni. Manewr ten można przeprowadzic na kilka sposobów.
Pierwszym z nich jest próba ominięcia krowy z jednej lub drugiej strony. Jeśli jezdnia jest dostatecznie szeroka, są duże szanse powodzenia. Ważne jest jednak, z której strony zdecydujemy się krowę ominąć - zwolennicy omijania z lewej (od strony pyska) ryzykują zderzenie czołowe z pojazdem nadjeżdżającym z przeciwka. Omijanie z prawej (od strony ogona) jest wprawdzie bezpieczniejsze z punktu widzenia kodeksu drogowego, ale istnieje duże ryzyko, że w czasie omijania nasz pojazd zostanie zanieczyszczony krowim łajnem, co ogromnie szkodzi na lakier (zwłaszcza metalic).
Drugim sposobem jest próba przemknięcia pomiędzy nogami krowy. Udaje się to w przypadku małych samochodów, ale i tu istnieje duże ryzyko, że krowie cycki oberwą nam antenę, lusterka, bagażnik dachowy i inny osprzęt. Dlatego przed wykonaniem tego manewru należy upewnić się, czy krowa jest świeżo wydojona. Jeśli wymiona są duże i zagrażają naszemu pojazdowi, krowę nalezy
wydoić i dopiero wtedy kontynuować manewr.

   
UWAGA NA ROLNICZĄ BLOKADĘ

Ten znak spotkamy przed rolniczą blokadą. Należy wówczas rozejrzeć się za przytulnym miejscem na biwak i nocleg, zorganizować sobie ciepłe posiłki, znaleźć jakąś zajmującą lekutrę do czytania lub jeśli ktoś woli - wypożyczyć kasetę wideo z wypożyczalni oraz zawiadomić rodzinę, znajomych i szefa w pracy o planowanym spóźnieniu. Po zlikwidowaniu blokady ruszamy dalej.

   
UWAGA NA UŻYTKOWNIKÓW VIAGRY

Znak ostrzega przed napotkaniem pieszych, którzy zażyli Viagrę i utknęli po drodze. Ponieważ utknięcia mogą mieć miejsce również na drogach publicznych, poboczach i przejściach dla pieszych, musimy zachować szczególną ostrożność przy omijaniu unieruchomionych osób. Z reguły objawy ustępują po 4 godzinach, tak więc znak ten nie jest montowany na stałe, a jedynie stawiany na czas przebywania unieruchomionego pieszego w obrębie drogi publicznej.

   
KONIEC PROBLEMÓW Z VIAGRĄ

Ten znak informuje przywróceniu przejezdności drogi publicznej po jej zablokowaniu przez ofiarę Viagry (patrz znak powyżej).

   
TRZYMAJ NOGI PROSTO

Ten znak przypomina o konieczności trzymania nóg prosto w czasie prowadzenia pojazdu. Zakładanie nogi na nogę, splatanie nóg czy inne akrobacje mogą stać się przyczyną wypadku. Dobrym sposobem, aby nogi były cały czas proste, jest włożenie między nie wałka od tapczanu i przytroczenie go w dwóch miejscach - w kostkach i powyżej kolan.

   
UWAGA NA ZŁUDZENIA WZROKOWE

W rejonach pustynnych często zdarza się, że rozgrzane powietrze powoduje różnego rodzaju zniekształcenia i załamania obrazu. Typowym przykładem jest złudzenie falowania prostej drogi. Dlatego też właśnie w okolicy pustyni często możemy napotkać ten znak. Ma on przypominać, że nie należy się sugerować obrazem odbieranym przez gałki oczne. Należy się skupić na przyrządach pokładowych i prowadzić według danych nawigacji satelitarnej.

   
SKLEP Z TELEWIZORAMI

Znak przedstawia nowy model telewizora SONY WEGA z płaskim ekranem o proporcjach 6:9, umieszczony na podstawie zawierającej basowy subwoofer systemu Audio Dolby Surround. Na znaku widać również 10-metrowy kabel przewodowego pilota zdalnego sterowania. Pilot dołączony jest do telewizora poprzez gniazdko na bocznej ściance i położony na półeczce nad głośnikiem basowym.
Na niebieskim polu poniżej znaku mogą pojawiać się aktualne ceny i informacje o promocjach. Zarząd Dróg publicznych nie ponosi żadnej odpowiedzialności za nieaktualne ceny.

   
OPERACJA ROWER

Napotkanie tego i kolejnych znaków wiąże się z koniecznością wykonania kilku czynności. Ponieważ znaki te należą do grupy znaków nakazu, niewykonanie przedstawionych zaleceń może spotkać się z wymierzeniem mandatu przez Policję lub Straż Miejską.
Dla kierowców, którzy nie spotkali się jeszcze z tymi znakami, pokrótce objaśniamy, co oznaczają.

   
1. Wysiądź z auta i znajdź pieszego oraz rower. Jak widać na znaku, pieszy znajduje się po jednej stronie muru, a rower stoi po drugiej stronie. Pewien problem może sprawić transport roweru przez mur lub doprowadzenie pieszego do rowera. W zależności od sytuacji (pieszy może być nawalony jak śmigłowiec, albo rower jest ciężką przedwojenną "ukrainą") wybierz właściwy wariant.
   
2. Gdy już uda ci się zgromadzić w jednym miejscu pieszego i rower, należy dokonać operacji nasadzenia pieszego na rower. Jak pokazuje znak, robi się to nasuwając pieszego od góry na siodełko. W przypadku osobnika płci żeńskiej należy zwrócić uwagę czy siodełko jest prawidłowo (poziomo) zamocowane, a w przypadku osobnika płci męskiej trzeba uważać, aby przy nasadzania na siodełko nie przygnieść mu worka mosznowego. Należy zachować szczególną ostrożność i kierować się odgłosami wydawanymi przez delikwenta - błędne nasadzanie będzie sygnalizowany przez osobnika żeńskiego niskim, gardłowym, narastającym dźwiękiem, a przez osobnika męskiego wysokim, urywanym dźwiękiem z tendencją do cichnięcia.
   
3. Po prawidłowym nasadzeniu pieszego na rower, należy mu pomóc w rozpoczęciu jazdy. W tym celu trzeba zakręcić pedałami w podanym na znaku kierunku.
WAŻNE: kierunek kręcenia pedałami jest ściśle zależny od ustawienia roweru. Na powyższych znakach rower stoi przodem w lewo i zalecany kierunek pedałowania jest podany na znaku. W przypadku, gdy rower stoi przodem w prawo, znak będzie pokazywał odwrotny kierunek pedałowania.
   
KONIEC OPERACJI ROWER

Gdy pieszy oddali się wraz z rowerem, możesz wsiąść do auta i kontynuować swoją podróż. Sprawdź wcześniej, czy masz jeszcze portfel.

   
AKTUALNY CZAS - GODZINA 8:20

Tego typu znaki spotkamy w miejscach, gdzie dla kierujących ważna jest informacja o aktualnym czasie. Jak wiadomo, w trakcie prowadzenia pojazdu niewskazane jest spoglądanie na zegarek, dzwonienie na zegarynkę czy słuchanie radia, gdyż te czynności powodują rozpraszanie uwagi i dekoncentrację, a zatem zagrozenie bezpieczeństwa ruchu.
Dlatego w okolicy dworców, lotnisk, portów, kin i innych tego typu miejsc, gdzie punktualność jest podstawą działania, pojawią się znaki pokazujące aktualny czas. Za puktualność znaków odpowiedzialne będą specjalne służby, wyposażone w komplet plansz.

   
ZAKAZ WJAZDU DLA ORKIESTRY

Znak ten obowiązuje w miejscach, gdzie nie są mile widziane orkiestry, zespoły rockowe, kapele ludowe oraz chóry męskie i żeńskie. Wyjątkiem są zespoły diskopolo, które z reguły używają wyłącznie keyboardów, ale za to nie umieją śpiewać.

   
ZAKAZ WYPRZEDZANIA LIMUZYN RZĄDOWYCH PRZEZ CIĘŻARÓWKI FIRMY COCA-COLA

Znak wprowadzony na wniosek grupy posłów z "Naszego Koła". Ma na celu ograniczenie nagminnego zjawiska, jakim jest wysuwanie się do przodu przez obcy kapitał.

   
ZAKAZ WYPRZEDZANIA LIMUZYN RZĄDOWYCH PRZEZ CZERWONE SAMOCHODY OSOBOWE I SAMOCHODY RUSKIEJ PRODUKCJI

Znak wprowadzony na wniosek bezteczkowego ministra Ryszarda Czarneckiego, który w wyniku zamachu stał się ofiarą wypadku drogowego. Jak wiadomo, min. Czarnecki prowadząc rządową Lancię został przy szybkości 38 km/h wyprzedzony przez czerwony pojazd marki Tawrija, co spowodowało u niego utratę panowania nad kierownicą i w efekcie rozbicie Lancii. Zamach ten niewątpliwie był spowodowany przez wiadome kręgi promoskiewskie, którym solą w oku stoi profesjonalizm wykazywany przez min. Czarneckiego przy wprowadzaniu Polski do NATO i włączaniu do Unii Europejskiej.
Znak obowiązuje prowadzących pojazdy marki Moskwicz, Łada, Tawrija, Oka, Wołga, Czajka oraz wszystkie pojazdy w kolorze czerwonym.


PRZYPISY

DOJENIE KROWY. Dojenie ogólnie przypomina wyciskanie pasty z tubki. Łapiemy wymię oburącz i mocno ściskając wyduszamy jego zawartość. Nie zaleca się używania klucza do wymiany filtra oleju, bo to krowę boli i mogłaby nas kopnąć. Jeśli jest nam niewygodnie, możemy posłużyć się podnośnikiem samochodowym i ustawić krowę na dogodnej wysokości. Mleko gromadzimy w kanistrze na benzynę lub strzykamy sobie prosto w usta. Dla uzdatnienia mleka dodajemy od czasu do czasu proszku E, delikatnie mieszając. Należy uważnie obserwować krowę - jeśli przez skórę zaczną być widoczne żebra lub krowie oczy zaczną się zapadać do środka, należy zakończyć dojenie.

ROZPOZNAWANIE ROZMIARU BIUSTONOSZY. Poniższy film instruktażowy ułatwia rozpoznanie rozmiaru biustonosza i ocenę sytuacji drogowej. Jak wspominaliśmy, już wymiary biustonosza powyżej nr 3 są niebezpieczne dla zawieszenia. Film przedstawia rozmiary od 1 do 10, mierzone linijką przyłożoną do monitora. Skala wynosi 1:1 czyli jeden milimetr przyrostu równa się o numer większemu biustonoszowi.


Ta strona znajduje się w Hyde Parku. Jeśli zamiast ramek widzisz tylko tę jedną stronę, kliknij tutaj
Kopiowanie wyłącznie za zezwoleniem. Całość copyright (c) 1996-2001 by Ogrodnik January